Máte dotazy? +420 725 293 943

LIBOR MILOTA: Viladomy představují nadstandard, který široko daleko nenajdete

Publikováno: 27. 10. 2023

Ještě nedávno tam stála budova bývalé galvanizovny, nyní v lokalitě pod Petřínem jablonecká stavební společnost TERMIL staví rezidenční bydlení Viladomy Jablonec.

Hlavním strůjcem projektu je majitel TERMILu Libor Milota. Plní si svůj sen, ale zároveň je pevně přesvědčený  
o tom, že podobné bydlení v Jablonci chybí a může pozitivně ovlivnit budoucnost města.  

 
Uběhlo pět let od okamžiku, kdy jste se rozhodl, že v Jablonci postavíte vlastní developerský projekt. Co vás k tomu rozhodnutí vedlo? 

Nezdá se to, ale byla to docela dlouhá cesta. V Jablonci jsem začal podnikat před více než 20 lety. Tehdy jsem neměl nic. Postupem času jsem vybudoval stavební firmu TERMIL, která stojí na pevných základech a týmu dvou stovek skvělých lidí. Za ty roky jsme nabrali mnoho zkušeností, stavěli pro naše klienty rodinné domy, školy, hotely, ale třeba i průmyslové haly. Vždy jsem si zakládal na tom, abychom odváděli kvalitní práci a dodržovali všechny podmínky spolupráce, včetně termínů. A to se nám, troufám si říct, také vždy podařilo. V roce 2018 jsem měl pocit, že to všechno můžeme konečně zúročit a postavit něco vlastního, výjimečného a odvážného.  

 

Proč padla volba zrovna na nadstandardní bydlení v podobě Viladomů Jablonec? 

V Jablonci nad Nisou tento typ bydlení chybí. A rovnou asi řeknu i jeden příklad, komu chybí. Do Prahy a dalších velkých měst odchází studovat řada mladých lidí. Většinou si tam najdou i dobře placenou práci, užívají si výhod velkoměsta, kulturu, noční život a tak dále. Jenže pak přijde čas, kdy se chtějí usadit a mít děti a k tomu pronajaté 2+kk v ne úplně baby friendly Praze nestačí. Začnou naslouchat volání domova a představa hlídací babičky v jednom městě je taky docela fajn. Jenže, kde zapustit kořeny, když v Jablonci byty, které by splňovaly jejich požadavky, prostě nejsou? Takových případů jsem potkal mnoho. 

 
Ale to se asi netýká jen lidí, kteří z Jablonecka na nějaký čas odejdou.

Přesně. Funguje to i obráceně. Mít možnost bydlet v komorním projektu, moderním, prostorném a udržitelném bytě, ve městě, ke kterému mám vztah, může být zásadním rozhodovacím kritériem u lidí, kteří zvažují, jestli v Jablonci do budoucna zůstanou. A pro Jablonec je velice důležité, aby se lidé v produktivním věku nestěhovali jinam.  V Jablonci mají školky, školy, mohou zde sportovat a kulturně žít. Díky firmám, jako jsou například Jablotron, Preciosa a ABB, vyjmenoval bych jich určitě víc, se tady mohou i velice dobře pracovně uplatnit. Zásadní ale je, aby měli kde trvale a spokojeně žít.   

 

Od roku 2018, kdy jste začal o viladomech uvažovat, se dost věcí změnilo, přišel Covid a válka. V Jablonci se objevilo hned několik developerských projektů. 

Covid nás v TERMILu sice zaskočil, ale na kolena nedostal. Dokonce bych řekl, že jsme z něj vyšli ještě silnější a odhodlanější. Horší to je s válkou na Ukrajině, která bohužel rozpoutala cenové peklo. Inflace, vysoké sazby hypoték, ceny energií, stavebních materiálů i samotných prací vystřelily vzhůru a trh je stále velice nestabilní. Během posledního roku jsme kupovali tu samou kari síť za 300 a také za 900 korun. Neznamená to však, že bychom šli nahoru i s cenou bytů ve viladomech. Taková je prostě realita a my se s ní musíme poprat.    

 

A ty další developerské projekty? 

Jsem rád, že se v Jablonci staví, protože nové byty tady pomohou udržet mladé lidi a rodiny s dětmi, nebo nalákají odjinud nové. Pro budoucnost města je to skvělé. Nemám vlastně ani pocit, že si nějak zvlášť konkurujeme. Viladomy nabízí nadstandard, který široko daleko nenajdete. Stavíme je v krásné lokalitě, která je dostupná, ale zároveň velice klidná. O výhledu na město a Jizerky, který si budou moct obyvatelé viladomů každý den užívat, asi ani netřeba dlouze mluvit. Rád bych ale zmínil komfort, který si budoucí majitelé bytů kupují. Parkovat budou v podzemní garáži, k bytu vyjedou výtahem, byty budou prostorově hodně velkorysé.   

 

Nejdete tak trochu proti proudu?

Asi záleží na úhlu pohledu. Já jsem od začátku věděl, že nechci nějakou tuctovou velkou stavbu s vyššími desítkami malých bytů a stovkami anonymních lidí. Nedávalo mi to úplně smysl a navíc takové projekty nejsou podle mě pro rodinný život ani moc praktické. Kouzlo viladomů spočívá v tom, že jich bude jenom šest a bytů třicet. S velkou pravděpodobností jejich budoucí obyvatelé budou znát svoje sousedy jménem. Ve velkých bytech budou mít všichni rodinní příslušníci dostatek prostoru i soukromí. Pracujete více na home officu než v kanceláři? Můžete mít pracovnu. Máte děti školou povinné? Potřebují vlastní pokojíčky.   

 

To je určitě pro řadu rodin krásná představa, ale takové bydlení něco stojí. 

S tím souhlasím, ale musíte rovněž koukat na to, co si kupujete. S bytem ve Viladomech Jablonec si kupujete moderní bydlení v úžasné lokalitě plné zeleně, klid, soukromí, bezpečí a bezstarostný život. Všechno jsme totiž navrhli tak, aby se obyvatelé viladomů nemuseli o nic starat. O viladomy i zahradu se postaráme my, v zimě odklidíme sníh a v létě zalijeme zeleň dešťovkou z retenční nádrže. Vsadili jsme rovněž na kvalitní materiály. Nemělo by se tedy stát, že by budoucí majitelé museli po pár letech třeba měnit okna, podlahy, nebo obklady v koupelně. Je to investice do opravdového domova, který už budou mít navždy.  

 

Pořád mluvíme o rodinách, ale ve viladomech jsou i menší byty. 

To samozřejmě jsou. Vycházíme z toho, že je v dnešní době hodně lidí single, ale vnímáme i poptávku od lidí starších, kterým děti vylétly z hnízda, rodinný dům je pro ně velký a už nemohou, nebo nemají chuť se starat o dům a zahradu. Místo toho chtějí třeba cestovat, věnovat se vnoučatům a svým koníčkům. Koupě vlastního bytu je navíc pořád dobrá investice. Odborníci se shodují na tom, že se  už ceny nemovitostí na úroveň před Covidem nikdy nedostanou a spíš zase porostou. Než mít peníze pod polštářem nebo na účtech, kde ztrácejí kvůli inflaci svoji hodnotu, není nic lepšího, než je uložit do vlastního bydlení. Pro někoho to může být i cesta, jak do budoucna zajistit děti a vnoučata.  

 

Co očekáváte od dalších měsíců? 

Na začátku října jsme začali stavět první viladům s označením A3. Pokud půjde všechno podle plánu, hotový by měl být na jaře 2025. Už se na ten okamžik moc těším, protože se moje sny a vize konečně promění v realitu. A bude to vlastně i takový opožděný dárek k 20. výročí TERMILu. Pět bytů už jsme prodali nebo rezervovali a já věřím, že další zájemci budou přibývat. Doufám také, že se trh zase trochu stabilizuje a bude předvídatelnější pro nás i lidi, kteří o koupi bytu uvažují. Rádi jim s čímkoliv pomůžeme, včetně hledání vhodného financování. Uvědomuji si, že doba není jednoduchá, ale držím se toho, že štěstí přeje připraveným! A to my v TERMILu rozhodně jsme.